Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A húsvéti tojásgyűjtés eredete

A húsvéti tojásgyűjtés eredete

Minden húsvétkor a gyerekek izgatottan keresik a csokitojásokat és ajándékokat. Sok család számára nem maradhatnak el a húsvéti ünnepek e kedves szokás nélkül.

De miért kapcsoljuk a kincsvadászatot a húsvéthoz? Összefoglaltuk, honnan származik a tojásvadászat, és hogyan vált a húsvét kihagyhatatlan részéve.

A tojásgyűjtés és a húsvéti tojásvadászat eredete régre nyúlik vissza. Már a kereszténység előtti időkben is a tojás a tavasz és az új élet szimbóluma volt. A korai keresztények ezt a jelentést átvették, és a tojást Jézus feltámadásának jelképévé tették.

A középkorban nagyböjt idején tilos volt tojást enni, ezért húsvétkor, a böjt végén kiemelt szerepet kapott. A tojásokat ajándékba adták, díszítették, és a templomokban is felajánlották. A nemesek és királyok, például I. Edward és Viktória királynő is részt vettek a tojásajándékozás hagyományában.

A húsvéti tojásvadászat hagyománya a német evangélikus közösségekből ered, ahol a húsvéti nyúl hozta a festett tojásokat a gyerekeknek. Luther Márton idejében már szerveztek tojásvadászatokat, ahol a nők és gyerekek keresték a férfiak által elrejtett tojásokat, utalva Jézus feltámadására.

Nagy-Britanniában is voltak tojással kapcsolatos húsvéti hagyományok, például a "pace-egging" azaz a tojásajándékozás és a tojáshengerítés, ahol díszített tojásokat gurítottak le domboldalakon. A 19. század végén és a 20. század elején a húsvét egyre inkább családi ünneppé vált, és a tojásvadászat népszerűbb lett. A csokoládétojások is ekkor terjedtek el, a nagy cukrászati cégek, mint a Fry’s és a Cadbury’s pedig tovább népszerűsítették ezt a szokást.

Plusz néhány érdekesség a tojásgyűjtéssel és tojásfestéssel kapcsolatban:

  •  A világ legrégebbi díszített tojása

A legkorábbi ismert díszített tojások Dél-Afrikából származnak, és több mint 60 000 évesek! A strucctojásokat ősi vadászó-gyűjtögető népek véstek és festették ki, valószínűleg rituális vagy ajándékozási céllal.

  • A Fabergé-tojások legendája

Az orosz cári család számára készült híres Fabergé-tojások a világ legdrágább húsvéti tojásai közé tartoznak. Az elsőt III. Sándor cár rendelte meg 1885-ben feleségének, Marija Fjodorovnának. Ezek az ékszerekkel díszített, apró meglepetéseket rejtő aranytojások a húsvéti ajándékozás luxus változatát képviselték.

  • A legnagyobb húsvéti tojásvadászat

A világ legnagyobb tojásvadászatát 2007-ben rendezték meg a floridai Winter Havenben, ahol több mint 500 000 tojást rejtettek el a gyerekeknek!

  • Miért pont a nyúl hozza a tojást?

A húsvéti nyúl furcsának tűnhet, hiszen a nyulak nem tojnak tojást! A hagyomány eredete valószínűleg a germán Ostara istennőhöz kapcsolódik, akinek szent állata a nyúl volt. Egy másik elmélet szerint a nyúl a termékenység és az újjászületés jelképe, ezért társították húsvéthoz.

  • Piros tojás a görög ortodox húsvétkor

Görögországban a húsvéti tojásokat hagyományosan mélypirosra festik, ami Krisztus vérének szimbóluma. Az ortodox húsvéti játék, a „tsougrisma” során az emberek összekoccintják a tojásaikat, és akinek a tojása ép marad, az szerencsés lesz az évben.​

Kellemes húsvéti készülődést, tojásfestést és csokitojás vadászatot kívánunk!