Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Kapibara, az új őrület

Kapibara, az új őrület

Az utóbbi évek social média sztárja a kapibara, azaz a vízidisznó sokak szívébe belopta magát aranyos külsejével és barátságos természetével.

Ismerjük meg jobban a világ legnagyobb rágcsálóját!

A kapibarák (latin nevükön: Hydrochoerus hydrochaeris) Közép- és Dél-Amerika vizes területein élő, a tengerimalacfélék családjába és kapibaraformák alcsaládjába tartozó faj. Közeli rokonságban állnak a tengerimalacokkal és a csincsillákkal.

Megjelenésük

  • Valójában kicsit hasonlítanak is a háziállatként tartott kis tengerimalacokra. Ezeknek a rágcsálóknak a bundája hosszú, durva és nem túl sűrű, színe pedig a vörösesbarnától a sárgásszürkéig terjedő.
  • Fejük és törzsük hossza elérik a 100-140 centimétert, magasságuk pedig az 50-62 centimétert. Súlyuk arányaihoz képest azonban lényegesen nagyobb, 35-66 kilogramm körül van, de a fejlett hímek elérhetik a 75 kilogrammot is. Ezekkel a méretekkel a vízidisznók kiérdemlik a világ legnagyobb élő rágcsáló címét. 
  • Széles fejük feltűnően masszívnak látszik. Fejük tetején a fülek, a szemek és az orrlyukak egy vonalban találhatók. Ez elősegíti azt, hogy az állatok akkor is jól lássák a környezetüket, amikor testük nagy része a vízben van.
  • A vízidisznók teste pufók és masszív, végtagjai rövidek, farkuk pedig visszahajlik. Négy ujját és három lábujját úszóhártya köti össze, amivel remekül tudnak úszni.
  • A rágcsálóknak gyökértelen rágófogai egész életükben nőnek.
  • A faj hímjei és nőstényei elsőre alig különböznek egymástól. A hímeknek azonban a pofájukon különleges szagmirigy lelhető fel, ezzel jelölik meg territóriumukat. A nőstények általában kicsivel nagyobbak a hímeknél.

Életmódjuk

  • A vízidisznók 15-20 fős csoportokban élnek, melyeket hímek és nőstények vegyesen alkotnak. A csapatot egy öreg domináns hím vezeti. A száraz évszakban nagyobb, több száz fős csoportba verődnek. Egymás között szagokkal és hangokkal kommunikálnak. Többféle hangjuk van: ugatás, füttyentés, röfögés és jellegzetes kattogás.
  • Elsősorban vízinövényekkel, levelekkel, fakéreggel, magvakkal és füvekkel táplálkozik. Alkalomadtán megdézsmálja a termesztett növényeket is.
  • Az úszódisznó név abból származik, hogy szívesen úszik. Akár 5 percig is képesek a víz alatt maradni.
  • Földünk legbarátságosabb vadállata szívesen bújik össze kacsákkal, macskákkal, kutyákkal, nyulakkal, lámákkal, teknősökkel, sőt, egyes krokodilok is elvannak velük, a játékos majmok és a pihenni vágyó madarak pedig egyenesen imádják.
  • Nagy méretük, kiváló rejtőzködőképességük, félig vízi életmódjuk és nyugis természetük ellenére a vízidisznók is sajnos több ragadozó célpontjai: jaguárok, pumák és párducmacskák (ocelotok) vadásznak rájuk, de a fiatal egyedeket a sasok is zsákmányul ejtik, emellett az anakondának és más óriáskígyóknak is kedvelt táplálékforrása.
  • A vízidisznó nagyon gyorsan tud futni. Ha ragadozó támadja meg, először rövid kiáltással figyelmezteti társait, akik azonnal a vízbe futnak. Tökéletesen el tud rejtőzni, csak szemei, orrnyílásai és fülei látszanak ki a vízinövények közül.
  • Átlagos élettartam: 8-10 év, fogságban 12 év vagy akár annál több év is.

Gondozásuk

  • Mivel a faj jelenleg nem veszélyeztetett Amerika egyes államaiban engedélyezett házikedvencként tartani őket, viszont biztosítani kell nekik tágas kinti és fűtött benti férőhelyet, mely egész évben megközelíthető, egy kerti tavat és fontos, hogy legalább egy társa legyen a kapibarának, mert barátok nélkül ugyanis annyira nem érzik teljesnek az életüket, hogy a depresszió tüneteitől szenvednek.
  • Mivel az állatok nem képesek maguktól C-vitamint előállítani, ezért táplálékukon keresztül pótolni kell. Ellenkező esetben hiánytünetek alakulhatnak ki, skorbutot kaphatnak. A rágcsálók folyamatosan növő fogai rendszeres kopásukról is gondoskodni kell. Ellenkező esetben fájdalmas fogászati problémák alakulhatnak ki.
  • Nem meglepő, hogy ezek a mostanában felkapott pufi rágcsálók, aranyos kinézetük és kíváncsi, nyugis természetük miatt sok állatbarát álmodik arról, hogy háziállatként tartson egy vízidisznót. Azonban mégiscsak vadon élő állatok és jobb helyük van eredeti élőhelyükön vagy akár egy állatkertben, ahol környezetük helyes kialakítása mellett profi gondozók és állatorvosok vigyáznak rájuk.

A kapibarák jelenleg igazi sztárok a közösségi hálón, például a TikTok-on és az Instagramon. Számos mémet, videót és dalt töltöttek fel, amelyekben ezek a cuki rágcsálók szerepelnek.

Töretlen népszerűségük miatt sok kapibarás termékkel találjuk szembe magunkat, amikkel kifejezhetjük ezen aranyos pajtások iránti rajongásunkat és mosolyt csalnak az arcunkra nap mint nap. Ha te is bővíted a kapibara rajongók táborát vagy családtagod, barátod van oda ezekért a cukiságokért, akkor lepd meg őt vagy saját magad az alábbi írószerekkel és noteszekkel!