Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Maneki-neko alias integető macska

Maneki-neko alias integető macska

A híres integető macska nagy népszerűségnek örvend a feng shui hívők körében, mivel szerencsét hoz, ami évkezdéskor nem is lehetne aktuálisabb, de az ázsiai kultúra szerelmeseinek is egy kiemelt darab, de nem vitatható hogy egy nagyon aranyos lakberendezési tárgyról van szó. 

Tudj meg néhány érdekességet ezekről a cuki dekor macskákról!

Eredete

Először Japánban jelent meg (még vitatott, hogy a japán Oszakából vagy Tokióból származik-e) a 19. század végén, egy újságcikk szerint 1876-ban kimonó öltözetben lévő maneki-nekó szobrot osztogattak egy oszakai szentélyben és az ezredfordulón törelten népszerűségre tett szert. Azóta is általános dísznek tekinthető Japánban és ma már világszerte elterjedt dekorációs elem.

Mások párhuzamot láttak a maneki-neko integetése és egy macska arctisztítása között. A japán hiedelem szerint, ha egy macska mossa az arcát, az arra utal, hogy hamarosan vendégek érkeznek. Ez összefüggésben állhat egy régebbi kínai közmondással, amely szerint, ha a macska megmossa az arcát, eső várható.

Általában kerámiából készül és a hit szerint szerencsét hoz a tulajdonosának. Gyakran üzletek, éttermek, szalonok és vállalatok bejáratát díszítik. Néhány elektronikusan vagy elemmel működik, így mozgatva a mancsát.

A maneki-neko több változatban ismerhetjük, többféle színben és pózban megtalálható. A legelterjedtebb szín a fehér, a fekete, az arany és a piros. A szobrokon kívül kulcstartóként, perselyként, virágcserepeken és evőpálcikákon láthatjuk. Néha hibásan „kínai szerencsemacskának” hívják, mivel egyre inkább kedvelt szobrocska a kínai kereskedők körében is.

Pozitúra

A mechanikus integető macska lefelé irányuló mancsával a látogatókat hívja be. Ellentétben a nyugati szokásokkal, az ázsiai kultúrákban, ha valakit magunkhoz szeretnénk inteni, nem felfelé, hanem lefelé kell mozdítanunk a kezünket. Néhány maneki-neko a nyugati hagyományokhoz alkalmazkodva felfelé álló manccsal készül.

A maneki-neko felemelt mancsai különféle jelentéseket hordoznak. Ha a jobb mancs emelkedik, az pénzt, szerencsét, egészséget hozhat, vagy védelmet nyújt. A bal mancsával vásárlókat vonz, vagy szintén pénzt, szerencsét és egészséget biztosít. Ha mindkét mancs a levegőben van, akkor az otthont védi.

A babona szerint minél magasabbra emeli a mancsát, annál nagyobb lesz a szerencse. Egy másik elmélet szerint a mancs emelkedésének magassága azt jelzi, hogy a szerencse honnan érkezik: minél magasabb, annál távolabbról.

Miből készültek?

Az antik darabokat alkothatták faragott fából vagy kőből, kézműves porcelánból vagy öntöttvasból. A modern maneki-nekót általában kerámiából csinálják, de felhasználhatnak még hozzá olyan anyagot is, mint műanyag, fa vagy papírmasé. A drágább pédányok készülhetnek jáde kőből vagy aranyból is. A mozgó mancs legtöbbször műanyagból van.

Szín típusai és jelentésük

A legnépszerűbb a háromszínű, fehér alapon vörös és fekete foltokkal. Valószínűleg azért, mert a hiedelem szerint ez hozza a legtöbb szerencsét és emlékeztet leginkább a japán kurta farkú macskára, ami a figura alapjául szolgálhatott.

  • A fehér a tisztaságot és a pozitív dolgokat jelképezi és szerencsét hoz. Megjelenése arra vezethető vissza, hogy a készítők lustaságából nem festették fel a foltokat.
  • A fekete maneki-neko a gonosz szellemeket zavarja el. A nők gyakran viszik magukkal az ilyen talizmánt, hogy megóvják maguktól a zaklatókat és a tolvajokat.
  • Az aranyszínű a jólétet és a gazdagságot szimbolizálja.
  • A piros a betegségek és a rossz szellemek távol tartását biztosítja.
  • A zöld a tanulmányi sikerek elérésében segíti, ezért sok egyetemista hordja magánál. Régen ez a változat ritkaság volt, de mára már ez is elterjedt.
  • A rózsaszín a szerelmet és a párkapcsolatot támogatja. Ez ugyan nincs a hagyományos színek között, de nagyon népszerű a fiatalok körében.